• Şevval Sevim

Para Mevzusu

Bugün bu konuda kafa patlattım.


Biraz geçmişe gidin. Mesela lise yıllarında benim için olay, ileride tamamen sevdiğim şeyi yapmaktı. Para bu hayallerin her hangi bir noktasında yoktu. Mesela bir televizyon kanalında çalışmak çok havalı olmalıydı. :) Harçlığım epey yeterliydi çünkü zaten zaman geçirdiğim arkadaşlarım da harçlıkla geliyor ve elimizdekilerle mutlu oluyorduk. Bu süreç herkes için böyle değil farkındayım. Çalışan arkadaşlarımızda vardı, harçlık olarak ailesinden asgari maaşa yakın para alanlarda... Bir sürü örnek vardı işte... Ama benim o zamanlarda ki para kavramım harçlıklarım ve Burger King'de ki üçlü menüydü.


Üniversitede (devlet üniversitesinde okudum ama aşırı masraflı bir bölümdü.) elime geçen her parayı neredeyse malzemelere aktardığım bir dönem oldu. Bugün baktığımda bu yatırımların değerli olduğunu görüyorum bu arada ama o dönem mezun olup para kazanacağımız günleri bekliyorduk. Bizim o zaman ki normalimizde "param yok", paranın hepsini ozalitçiye verdim demekti.


Okul bittikten sonra sizi bekleyen ilk şey 'yeni mezun' oluşunuzun ne kadar önemli bir detay olduğu olacak. Sektörü bilmiyorsunuz ama dört yıl okuduğunuz şey konusunda oldukça heyecanlısınız ve çok iyi paralar kazanacağınıza eminsiniz.


Yeni mezun maaşı diye bir şey çıkıyor karşınıza. Meğer bütün iş yerleri en az 2 yıl deneyim arıyormuş ve kimse yeni mezun aramıyormuş :)


Konumuza dönelim. Kendime bugün olsa nasihat edeceğim şeyler var ve uygulamaya koymak istediğim şeyler...


Kural 1:

İşe başladığında eline kredi kartı tutuşturacaklar. Bu senin dostun değil. Başlarda idareli gitsende en ufak bir aksaklıkta limiti kökleyebilirsin. Harcamak çok kolay aman dikkat...


Kural 2:

Para biriktir. Ya biliyorum sosyalleşmek harika. Akşam bir yerlere gitmek istiyorsun, hafta sonu gezmek istiyorsun, alışveriş yapmak istiyorsun. Kenara para atman her zaman iyi bir fikir. Hayır, yarın öbür gün bir virüs gelirse dünyada ekonomik kriz çıkarsa falan birikim önemli. Hayır çok karamsar değilim her ihtimali düşünmek lazım!


Kural 3: Kaliteli > Çok'tan İndirimde görüp ihtiyacın olmayan her şeye saldırma potansiyelin inanılmaz. Mesela kozmetiği düşünelim. 5 tane 40 tl'lık allık alacağına kaliteli ve kendine yakışan bir tane al. Emin ol diğerleri kenarda taşlaşırken ihtiyacın olan kalitelinin dibini göreceksin. Çok olması değil iyi olması önemli.


Kural 4:

Para düşman değil. Televizyon, filmler, insanlar bunu söyleyip duracak ama hayatındaki yerini sen belirliyorsun. Ailen ve sevdiklerin ve sevgi bunlar ile kıyasla demiyorum. Para için kimseyi kırma ama düşman belleme. Olay çok basit sevmediğin, mecburiyet olarak gördüğün bir şeyi kendi hayatına çekemezsin...


Kural 5:

Bütçe tut. Yoksa bir bakmışsın inanamayacağın kadar çok parayı kahveye harcamışsın. Hayatındaki minik tatlardan vazgeçmeden bütçe tutarak üstesinden gelemeyeceğin bir şey değil. İş ki, farket.0 görüntüleme
Yeni İçeriklerden İlk Sen
Haberdar Ol

© 2020 Sevval Sevim w Saturngezegenli

  • INSTAGRAM
  • Black YouTube Icon
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now